KociarAaAaa
Hawajowicz
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 89
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:55, 29 Gru 2006 Temat postu: Choroby psów:< |
|
|
Choroby psów
Suchy i gorący noc, nastroszenie sierści, świadome ukrywanie się, opieszałość, trwożliwość, nieuzasadniony niepokój, zwracające uwage skomlenie, albo wycie, brak łaknienia, biegunka, wymioty, znużenie, ochota do gryzienia - oto przejawy, z których każdy trzeba uwazać za znak ostrzegawczy jakiejs choroby. Kto swego psa dobrze zna ten szybko zauwazy takie odchylenia od normalnego zachowywania się. Nie trzeba jednak zaraz biec do weterynarii, gdyż większość tych objawów, zwłaszcza gdy wystepuje tylko jeden z Nich, może wynikać po prostu z krótkotrwałego złego samopoczucia. Należy wszakże dobrze obserwować psa i natychmiast, gdy jeden lub kilka opisanych objawów się spotęguje, energicznie interweniować.
Ziajanie, a nawet bardzo intensywne, któremu najczęściej towarzyszy wywieszanie języka, nie jest oznaką choroby. Ponieważ w skórze psa nie wystepują gruczoły potowe, przeto w czasie upału lub wysiłku reguluje on wewnętrzną ciepłotę przez ziajanie. Musi ziajać, gdyż nie może się pocić.
Suchy, gorący nos często jest objawem choroby psa. jednak zjawisko to jest naturalne po śnie, wytężonej pracy, podczas suszy, po grzebaniu w wysuszonej ziemi, a także suki w czasie rui. Trzeba więc obserwować czy nos po pewnym czasie nie staje się znów wilgotny. W wątpliwych przypadkach mierzy się psu temperaturę (w odbycie).
Gdy podejrzewamy, że pies jest chory mierzymy temperaturę. technika mierzenia temperatury jest nastepująca. natłuszczony koniec temometru wkłada się na 3 cm do odbytnicy i wyjmuje po 3 - 4 minutach. Czynność tę wykonuje pan - przewodnik sfory, przytrzymując psa za kark. Druga osoba powinna podłożyć psu rękę pod brzuch, żeby nie siadł (można złamać termometr). Normalna ciepłota ciała u psa wynosi 37,3 - 38,2 stopnie C. Gdy przekracza 39 stopni C, trzeba wezwać lekarza weterynarii.
Pies zarazony wścieklizną zachowuje się nienormalnie. Zazwyczaj jest ponury, drażliwy, wylękniony, kapryśny, smutny, ie ma apetytu, ale wykazuje skłonność do gryzienia przedmiotów niejadalnych (mebli, butów, ziemi, kamieni itp.). Reaguje na najmniejsze bodźce świetlne, chętnie kryje się w zacienionych miejscach, ma chwiejny chłód, jest trwożliwy, ucieka, ale też niespodziewanie kąsa, ma zachrypnięty głos.
Jesli pies ma wielkie pragnienie, a przy tym chnie i cierpi na przewlekłą egzemę grzbietu - jest to związane z chorobą nerek. Leczenie musi przeprowadzić lekarz wteterynarii. Można uniknąć tego schorzenia, żywiąc psa bez soli i przypraw oraz zapewniając mu obszerny wybieg.
Bezwład zadu często występuje u psów o długim tułowiu. Przeważnie u psów w podeszłym wieku, ale zdarza się też u młodych. Jest następstwem wypadnięcia krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Stosuje się leczenie operacyjne, ale nie zawsze uzyskuje się pożądany skutek. Wtedy pozostaje tylko uśpienie psa.
KOPULACJA I CIĄŻA ORAZ PORÓD I OKRES POPORODOWY
W okresie cieczki doprowadza się sukę do psa. Ruja, zwana często cieczką, wystepuje u suki co 5 - 6 miesięcy, zwykle wiosną i na jesieni, a trwa 2,5 do 3, niekiedy do 4 tygodni. W czasie szczytu cieczki, który trwa od 10 do 16 dnia po rozpoczęciu krwawienia (wpływ krwi z narządów rozrodczych), suka chętnie przyjmuje każdego samca bez wyboru. należy zadbać o to, aby dobrać partnerów pod wzlędem wzrostu, no i oczywiście tej samej rasy.
Kopulacja powinna odbyć sie w okresie cieczki wiosennej, a nie jesiennej. Odchowanie szczeniąt oraz późniejsze ich wychowanie przebiega łatwiej w cieplejszej porze roku niź w zimie. Poza tym mioty wiosenne bardziej zbliżone do miotów przychodzacych na świat w warunkach naturalnych.
Po odbytej kopulacji suka dopuszcza jeszcze samca. W ten sposób może zostać zapłodniona przez kilka psów, zaś jej potomstwo stanowić róznorodną mieszaninę. Dlatego też trzeba pilnować, aby w okresie, gdy suka nie odgania psów, nie została pokryta przez inego psa lub psy.
Dopiero 5 tygodni po kryciu można ustlić, czy suka jest szczenna. Słabizny szczennej suki zaczynają się wypełniać, a ona sama wykazuje skłonności do wygód. czas ciąży wynosi około 9 tygodni. kilka godzin przed porodem suka przejawia niepokój i przygotowuje gniazdo. W tym czasie obniża się też ciepłota jej ciała.
Sukę szczenną trzeba codziennie wyprowadzać na spacer. Wiele ruchu na świeżym powietrzu i słońcu wyjdzie póxniej szczeniętom na dobre. Od 5 tygodnia zaczynamy sukę oszczędzać. Nie powinna ona podczas spacerów gonić, skakać i aportować ciężkich przedmiotów.
Do porodu przygotowujemy skrzynkę porodową. Skrzynka, sporządzona z drewna, powinna być nieco dłuższa niź suka i zależnie od jej wielkości 25 - 50 cm wysoka. Musi ona stanowić wygodne legowisko dla leżącej suki i szczeniąt.
Post został pochwalony 0 razy
|
|